Strani

torek, 10. december 2013

BAHTALO NEVO BERSH



Leto 2013 gre počasi h koncu. RD Romano anglunipe bodočnost Maribor, ga je uspešno zaključilo. V tem letu smo pomagali posameznikom in družinam pri reševanju njihove stiske, bodisi socialne, stanovanjske ali kašne druge.
Preko javnih del smo zaposlili dve osebi, ki sta se izobraževali na drugih društvih. S tem sta pridobili znanja, ki sta jih s pridom uporabili pri izpolnjevanju raznih razpisov in pisanju projektov ter programa za naslednje leto.
V novem letu smo si zadali cilje, za katere upamo, da jih bomo v večji meri dosegli. Želimo še bolj pomagati Romom in jih pravilno usmerjati k izobraževanju in kasnejšim zaposlitvam.
Otroke želimo spodbuditi k umetniškemu ustvarjanju in spoznavanju njihovih korenin.
Ob tej priložnosti se želimo zahvaliti  vsem, ki so nam v letu 2013 pomagali z nasveti in nam stali ob strani.
Vsem Romom v Sloveniji in po svetu želimo uspešen zaključek leta 2013 ter vesele praznike in srečno novo leto 2014!

  BAHTALO NEVO BERSH
 

sreda, 4. december 2013

Okrogla miza na osnovni šoli Franceta Prešerna v Mariboru



Okrogle mize se je kot soavtor razstave in osrednji gost udeležil gospod Haris Tahirovič, predsednik Zveze romske skupnosti Umbrella iz Ljubljane.
Poudaril je, da je vsak otrok zelo pomemben v svoji družini, družbi in okolju in da je tako pri vseh narodnostnih skupinah enako. Velik pomen ima tudi prijateljstvo in prijateljska vez, ki ostane med ljudmi tudi izven šolskih klopi.
Na osnovni šoli Franceta Prešerna, je kar pisana druščina predstavnikov različnih etničnih skupin, ki jih je gospod Tahirovič posedel za svojo mizo. Med njimi so bili Makedonec, ki ne čuti nobenih razlik med sošolci, Albanka iz Kosova, ki prav tako misli, da smo si vsi enaki, pripadnik romske skupnosti, ki je ponosen na to, da je Rom, Brazilka, ki meni, da je pomembno prenašati različne kulture na druge in je vesela da je Brazilka, predstavnik Kitajske, ki bolj malo govori slovensko, mu je pa v Sloveniji zelo lepo in Slovenec, ki v bistvu sploh ni Slovenec, saj so njegovi predniki prišli iz Hrvaške in Bosne ter zato toliko bolj spoštuje vse kulture. Tako je bila zbrana množica različnih in hkrati enakih, ki vsak dan sobivajo, so prijatelji in sošolci, čeprav jih loči zunanjost, vera, kultura, jezik in še marsikaj.


Jasno je, da želi vsak posameznik uspeti in nekaj doseči v življenju, ne glede na raso, zato so sovraštvo, diskriminacija in stereotipi ena najhujših stvari na svetu.
Pojavlja se vprašanje kdo je »CIGAN«? Je to človek, ki prosi? Ali je to tisti, ki slabše živi? Je to Rom? Je to tisti, ki je nomad? Ne! Dandanes je lahko vsakdo bogat ali reven, berač ali zaposlen, Rom ali Slovenec, pa zato ni »CIGAN«. Tudi Slovenci smo nomadi, saj hrepenimo po boljšem življenju in se selimo za delom po vsem svetu. Dejstvo pa je, da se med ljudmi vedno najdejo razlike, pa ni pomembno kateremu narodu kdo pripada.
Vsak, ki se počuti ogroženega in diskriminiranega ob besedi »CIGAN«, pa naj bo ponosen na to kar je, saj beseda izhaja iz Grčije in pomeni MOJSTER, vsi ostali, ki čutijo ob drugačnih nelagodje in sovraštvo, pa naj jim raje podajo roko, saj nikoli ne vedo kdaj jih bodo zopet videli in mogoče nekoč spoznali, da človek, ki je drugačen ni slab, lahko je celo zelo dober prijatelj.





INTERJU Z NOVINARJI ODDAJE PREVERJENO



V ponedeljek, dne 25.11. 2013, je Maribor obiskala ekipa oddaje Preverjeno na POP TV.
Glavna tema oddaje je fascinirala novinarja Adija Omeroviča in sicer raznolikost med Romi v Mariboru.
Tukaj živijo na grobo razdeljene dve skupine Romov in sicer romsko in albansko govoreči Romi, ki se v marsičem razlikujejo med seboj. Tako se nekateri Romi sami opredeljujejo za Albance, nekatere pa izloči že samo prebivalstvo Maribora, tako Romi kot Slovenci, češ da oni niso ne Romi ne Slovenci, saj ne znajo govoriti romskega jezika, slovenski jezik pa ni njihov materni jezik.
Zanimivo pa je to, da se med sabo ne družijo kaj dosti, v primerih rojstev, porok, smrti, praznikov, pa vseeno stopijo skupaj kot prava romska skupnost, brez jezikovnih in drugih preprek.
Romski otroci im mladina v Mariboru danes govorijo večinoma albanski jezik, ki so ga prevzeli od staršev, zelo malo pa je tistih, ki govorijo romskega in prav bi bilo, da bi vsi ostali, tudi zainteresirano večinsko prebivalstvo imelo možnost, da se tega jezika nauči, saj je romski jezik aktualen po vsem svetu, kjer živijo Romi.

Predsednik društva Romano Anglunipe-Bodočnost Maribor meni, da se bodo tudi Romi v našem kraju enkrat združili, vendar je do takrat še dolga pot. 


petek, 22. november 2013

Vabilo na razstavo z naslovom "V vsakem od nas je nekaj Roma "

V sodelovanju romskega društva Romano Anglunipe Bodočnost Maribor, OŠ Franceta Prešerna Maribor in g. Harisa Tahirovića, bo od 25. novembra 2013  na OŠ Franceta Prešerna, Maribor, gostovala fotografska razstava z naslovom 
"V vsakem od nas je nekaj Roma"...
Mladi iz različnih narodnostnih skupnosti skupaj s svojimi najbližjimi pozorno in rahločutno vrednotijo vsakokratno družbeno okolje, ki jih oziroma nas obkroža. V njem skušajo najti svoj prostor pod "svobodnim soncem". Svoja dojemanja so z ustvarjalnim pristopom mentorjev Jake Glaserja in Harisa Tahirovića strnili v fotografske zgodbe, s katerimi se ne soočajo le mladi, marveč mi vsi, ki z lahkotnostjo "predalčkamo" in razločujemo ljudi na "nas" in "one". 












V povezavi z razstavo ter v okviru dneva odprtih vrat šole, bomo v torek, 3. decembra 2013 ob 10. uri pripravili okroglo mizo, katere gost bo g. Haris Tahirović. 
Haris Tahirović je predsednik Društva Romski informacijski in znanstveno-raziskovalni center Slovenije - Anglunipe in vodja Romskega informacijskega centra (RIC) Ljubljana. Z vso predanostjo je vodja različnih projektov na področju medijev (glavni urednik romskega časopisa Romano lil), kulture in mladine, učnih delavnic o identiteti, kulturi in zgodovini Romov, projektni sodelavec Radia Študent in romski novinar. 
V osnovi je med ljudmi le več podobnosti kot razlik, z medsebojnim spoštovanjem in sodelovanjem pa vsi lahko prispevamo k temu, da bomo različni narodi na istem prostoru lahko živeli v sožitju in slogi.

Vljudno vabljeni!

petek, 15. november 2013

SREČANJE NA OBČINI MARIBOR





Predstavnik Urada Vlade RS za narodnosti g. Stane Baluh se je dne 23.10.2013 sestal s predstavniki občine Maribor in romskih organizacij ter ostalih služb, ki delujejo na tem področju. Na srečanju so sodelovali g. Haris Tahirovič, predstavnik Zveze Romske skupnosti, ga. Janja Rošer, predsednica Sveta Romske skupnosti, g. Jože Horvat, član Sveta Romske skupnosti, predstavniki Romskega društva Romano Anglunipe-bodočnost Maribor, Romskega društva Romano Pralipe Maribor in predstavniki društva Frekvenca ter predstavniki JMMS, Staninvesta kot upravnika in g. Jožef Tivadar direktor CSD.
Naše društvo je predstavilo položaj romskih žensk ki imajo veliko težav pri iskanju službe že zaradi veliko število otrok in številnih domačih obveznosti, zelo težak proces vključevanje Romov v okolico, težave otrok, njihovo izobraževanje in prosti čas.
Strinjali smo se, da je socialni položaj v Mariboru zelo težek, da CSD Maribor nima strokovne osebe katera bi se ukvarjala z romsko skupnostjo, kar bomo poskusili bodoče urediti.
Prav tako smo apelirali na predstavnike občine, da naj občinski svet spremeni statut za sprejem romskega pripadnika v občinskem svetu. Tako bi bila MOM prva občina v RS po kateri bi si lahko jemali vzgled.

torek, 22. oktober 2013

ZAKON O ROMSKI SKUPNOSTI V REPUBLIKI SLOVENIJI






Dne 18.10.2013 se je naše društvo udeležilo delavnice v Ljubljani, na temo sprememba Zakona o romski skupnosti v RS, ki so se je udeležili predstavniki projekta Romano Kher, Foruma romskih svetnikov, Fakultete za družbene vede, Inštituta za narodnostna vprašanja, Amnesty International Slovenije in Urada za narodnosti Vlade RS.






Red. prof. dr. Igor Lukšič je predaval o zgodovini politike in o tem kako je nekoč bila zaželena, danes pa je prostor za manipulacijo in korupcijo. Poudaril je, da sta v RS dva strateška problema in sicer ureditev romskih naselij ter izobraževanje. Neurejena romska naselja so vprašanje časti za državo.
Forum romskih svetnikov ne zagovarja posebnih pravic, pač pa želi enako" startno pozicijo" za vse državljane.
Izr. prof. dr. Miran Komac trdi, da se zakon ubada z dolgim spiskom zelo različnih tematik, ki so v pristojnosti različnih ministrstev in je zato ostal zgolj fasada, za katero se razreševanje romske problematike odvija po povsem drugih poteh. Dr. Komac je predlagal, da nebi bilo nič narobe, če bi Zakon o samoupravnih narodnih skupnostih doživel skromno dopolnilo 1. člena, v katerem bi zapisali (dodali): »Za uresničevanje posebnih pravic, ki jih zagotavlja ustava Republike Slovenije, za uveljavljanje svojih potreb in interesov in za organizirano sodelovanje pri javnih zadevah, ustanovijo pripadniki italijanske, madžarske in romske narodne skupnosti na območjih, kjer avtohtono živijo, samoupravne narodne skupnosti«. Težava je v tem, da se iz zaščitnega zakona izključeni vsi preseljeni Romi.

Mag. Stanko Baluh, direktor Urada za narodnosti Vlade RS je poudaril da je zakon nastajal na osnovi stanja romske skupnosti leta 2007. Po 5-ih bi bilo treba zakon spremeniti, saj se je tudi stanje spremenilo. Namen zakona naj bi bil združiti vse Rome - avtohtone in priseljene. Zakon naj bi spremenil Rome in občine k prostorskemu načrtovanju, tako da bi bila prioriteta urejanje bivalnega okolja.

Po zaključni razpravi smo ugotovili, da je bila izjava Fernandeza Bernala v Hancocku 2005, XVII popolnoma točna: " Na svetu je okrog 12 milijonov ljudi, ki sami sebi rečejo Romi, drugi pa jim rečejo Cigani. Vsi poznajo Cigane, le redko kdo pa zares pozna Rome".


četrtek, 17. oktober 2013

SESTANEK PRI GOSPODU ŽUPANU GLEDE ROMSKE PROBLEMATIKE





Dne 16.10.2013 smo imeli sestanek na občini Maribor. G. županu smo želeli predstaviti delovanje društva in težave Romov v Mariboru.
Predvsem smo izpostavili težave otrok, njihovo izobraževanje in prosti čas. Kljub temu, da je v šolah organizirana individualna pomoč romskim učencem, nekateri še vedno nimajo dovolj znanja, da bi lahko uspešno končali šolanje.
Podobne težave imajo odrasli, ki so dostikrat neizobraženi, ne razumejo slovenskega jezika in imajo zato težave pri vključevanju v družbo, pri urejanju zadev pri raznih ustanovah ter pri iskanju službe. Center za socialno delo organizira pomoč pri učenju odraslih, vendar le ti še vedno prihajajo k nam za dodatno razlago snovi, saj so vsa predavanja v slovenščini, ki je marsikomu še vedno neznanka.
Da bi otroke umaknili iz ulice, jim želimo organizirati popoldansko učenje, pisanje nalog in varstvo otrok, ob enem bi lahko pomagali tudi odraslim, kar so podprli župan in njegovi sodelavci.
Tako župan kot vsi prisotni so ugotovili, da smo eno  izmed mnogih društev, ki dejansko pomaga ljudem v stiski in da je ta sestanek dobra podlaga  za okroglo mizo dne 23.10.2013 ter za sodelovanje društva in občine v naslednjem letu.
Dobro nam je dela pohvala župana in njegov poudarek na tem, da smo pošteni ter da verjame in zaupa v nas in naše delo.

ponedeljek, 14. oktober 2013

DRUŽINA MEHMETI V NOVEM STANOVANJU


Od poskusa zadnje deložacije družine Mehmeti je minilo že nekaj časa. Končno je prišel težko pričakovani 10. oktober, ko je bila napovedana nova deložacija.
Sodelavki na društvu Romano anglunipe bodočnost Maribor sta ves čas redno spremljali dogajanje v zvezi z družino. Gospodu Mehmetiju sta pomagali pri urejanju dokumentacije na CSD, JMSS, davčnem uradu, tako da je ves trud bil poplačan.
JMSS je družini dodelil začasno enoto na Teznu. Površinski normativ  dodeljene enote ustreza bivanju sedmih oseb, kot izhaja iz 3.odstavka  2.člena Pravilnika o minimalnih tehničnih zahtevah, ki jih morajo izpolnjevati bivalne enote, namenjene začasnemu reševanju stanovanjskih potreb socialno ogroženih oseb (Uradni list RS, št. 123/2004).
Objekt v katerem je začasna bivalna enota št. 17, je pridobil uporabno dovoljenje v letu 2011, kar pomeni, da izpolnjuje vse normative, potrebne za oddajo.
JMSS je pred vselitvijo v enoto opravil še sliko pleskarska dela. G. Mehmeti je izrazil željo, da naj v enoto ne nameščajo pohištva, saj bo najemnik namestil svojega.



Družina Mehmeti mora pri naslednjem razpisu za oddajo neprofitnih stanovanj v najem, oddati vlogo, saj ima vse možnosti da na razpisu uspe in končno zaživi normalno življenje.






četrtek, 5. september 2013

SESTANEK PRI GOSPODU ŽUPANU DR. ANDREJU FIŠTRAVCU

Dne 4.9.2013 smo sklicali sestanek pri g. županu Andreju Fištavcu, kjer so bili poleg predstavnikov društva FETAHI SKENDER- predsednik društva, KRASNIQ NERGIM  in uslužbenki, prisotni še JMSS, HMS, del stanovalcev Zdravkove ul. 12, MEHMETI ERĐAN in novinarji.
Po predhodni predstavitvi je g.župan predlagal, da vsak izmed prisotnih poda svoje mnenje in predlog za rešitev problematike romske družine Mehmeti.
Prvi so imeli besedo HMS ( ga. Neva Miklavčič Predan), ki so predlagali, da naj bi stanovalci Zdravkove podpisali formular, s katerim bi se strinjali, da družina ostane v stanovanju.
G. Bislimaj Ali je predlagal, da bi se sklenil  kompromis med stanovalci  in da bi vzpostavili medsebojni dialog.
Nato so se odzvali stanovalci oz. njihov predstavnik Beno Popovič, ki ne vidi druge možnosti kot deložacije družine, saj trdi, da Mehmeti namerno izziva z glasbo  in da hrup, ki ga družina povzroča ni vzdržen.
Bivši hišnik na Zdravkovi, g.Šorli je povedal, da ima Mehmeti stvari nastavljene na hodniku na kar ga je večkrat opozoril. Po "vroči " razpravi je g.Šorli dejal, da so oni "belci", na drugi strani pa "cigani", nakar ga je g.župan opozoril, da se naj  izraža brez žalitev. Žalitve so se nadaljevale z izjavami g.Šorlija,češ da so za njega od samega začetka vsi "cigani".
Na izjave nismo odgovarjali, pač pa smo predlagali, glede na nestrpnost do drugačnih, ki smo je bili deležni na sestanku, da se družini Mehmeti dodeli drugo stanovanje.
JMSS je naprej podal predlog, da naj družini stanovanje poišče romsko društvo in HMS. Kasneje smo se dogovorili da bo g Mehmeti podal vlogo za začasno bivalno enoto na JMSS in nato v letu 2014 zaprosil za stanovanje primerno sedem članski družini.
Stanovalci so pokazali svoj " pravi obraz" in nestrpnost do drugačnih, na kar je že ves čas opozarjal g. Mehmeti.
Z grenkim priokusom smo bili na koncu vseeno zadovoljni s posredovanjem g. župana, s pomočjo katerega smo težavo začasno rešili.

torek, 3. september 2013

POMOČ ROMSKI DRUŽINI MEHMETI



V torek, dne 27.08.2013 se je v društvu ROMANO ANGLUNIPE-BODOČNOST MARIBOR oglasil Erđan Mehmeti s prošnjo , da mu pomagamo rešiti stanovanjsko stisko, nakar se je takoj odzval predsednik društva Skender Fetahi. 
Mehmeti je zatrdil, da je tarča diskriminacije na podlagi narodnosti in da mu sledi napovedana deložacija iz stanovanja na Zdravkovi ul. 12 v Mariboru, ki jo je zahteval JMSS, kljub temu, da ima vse obveznosti poravnane. 
Na JMSS povejo, da želijo družino deložirati na podlagi tožbe, »ker je z načinom uporabe stanovanja pogosto grobo kršil temeljna pravila sosedskega sožitja, določenega s hišnim redom, in huje motil druge stanovalce pri njihovi mirni uporabi stanovanja«.
Predstavniki društva so se skupaj s HELSINŠKIM MONITORJEM SLOVENIJE udeležili sestanka ob deložaciji, ki so jo prestavili za en mesec.
V petek 30.08.2013, je Mehmeti od JMSS prejel pismo, s katerim so ga obvestili, da mu bodo vrnili del denarja, saj mu že nekaj časa nepravilno obračunavajo najemnino za klet, ki je nikoli ni uporabljal. Po besedah Mehmetija je bila klet jabolko spora od prvega dne.
Družini Mehmeti bomo poskušali poiskati drugo stanovanje, kjer bo lahko sedem članska družina ponovno zaživela.

Neva Miklavčič Predan, predsednica Helsinškega monitorja Slovenije, v pogovoru s sodnim izvršiteljem.