Strani

torek, 10. december 2013

BAHTALO NEVO BERSH



Leto 2013 gre počasi h koncu. RD Romano anglunipe bodočnost Maribor, ga je uspešno zaključilo. V tem letu smo pomagali posameznikom in družinam pri reševanju njihove stiske, bodisi socialne, stanovanjske ali kašne druge.
Preko javnih del smo zaposlili dve osebi, ki sta se izobraževali na drugih društvih. S tem sta pridobili znanja, ki sta jih s pridom uporabili pri izpolnjevanju raznih razpisov in pisanju projektov ter programa za naslednje leto.
V novem letu smo si zadali cilje, za katere upamo, da jih bomo v večji meri dosegli. Želimo še bolj pomagati Romom in jih pravilno usmerjati k izobraževanju in kasnejšim zaposlitvam.
Otroke želimo spodbuditi k umetniškemu ustvarjanju in spoznavanju njihovih korenin.
Ob tej priložnosti se želimo zahvaliti  vsem, ki so nam v letu 2013 pomagali z nasveti in nam stali ob strani.
Vsem Romom v Sloveniji in po svetu želimo uspešen zaključek leta 2013 ter vesele praznike in srečno novo leto 2014!

  BAHTALO NEVO BERSH
 

sreda, 4. december 2013

Okrogla miza na osnovni šoli Franceta Prešerna v Mariboru



Okrogle mize se je kot soavtor razstave in osrednji gost udeležil gospod Haris Tahirovič, predsednik Zveze romske skupnosti Umbrella iz Ljubljane.
Poudaril je, da je vsak otrok zelo pomemben v svoji družini, družbi in okolju in da je tako pri vseh narodnostnih skupinah enako. Velik pomen ima tudi prijateljstvo in prijateljska vez, ki ostane med ljudmi tudi izven šolskih klopi.
Na osnovni šoli Franceta Prešerna, je kar pisana druščina predstavnikov različnih etničnih skupin, ki jih je gospod Tahirovič posedel za svojo mizo. Med njimi so bili Makedonec, ki ne čuti nobenih razlik med sošolci, Albanka iz Kosova, ki prav tako misli, da smo si vsi enaki, pripadnik romske skupnosti, ki je ponosen na to, da je Rom, Brazilka, ki meni, da je pomembno prenašati različne kulture na druge in je vesela da je Brazilka, predstavnik Kitajske, ki bolj malo govori slovensko, mu je pa v Sloveniji zelo lepo in Slovenec, ki v bistvu sploh ni Slovenec, saj so njegovi predniki prišli iz Hrvaške in Bosne ter zato toliko bolj spoštuje vse kulture. Tako je bila zbrana množica različnih in hkrati enakih, ki vsak dan sobivajo, so prijatelji in sošolci, čeprav jih loči zunanjost, vera, kultura, jezik in še marsikaj.


Jasno je, da želi vsak posameznik uspeti in nekaj doseči v življenju, ne glede na raso, zato so sovraštvo, diskriminacija in stereotipi ena najhujših stvari na svetu.
Pojavlja se vprašanje kdo je »CIGAN«? Je to človek, ki prosi? Ali je to tisti, ki slabše živi? Je to Rom? Je to tisti, ki je nomad? Ne! Dandanes je lahko vsakdo bogat ali reven, berač ali zaposlen, Rom ali Slovenec, pa zato ni »CIGAN«. Tudi Slovenci smo nomadi, saj hrepenimo po boljšem življenju in se selimo za delom po vsem svetu. Dejstvo pa je, da se med ljudmi vedno najdejo razlike, pa ni pomembno kateremu narodu kdo pripada.
Vsak, ki se počuti ogroženega in diskriminiranega ob besedi »CIGAN«, pa naj bo ponosen na to kar je, saj beseda izhaja iz Grčije in pomeni MOJSTER, vsi ostali, ki čutijo ob drugačnih nelagodje in sovraštvo, pa naj jim raje podajo roko, saj nikoli ne vedo kdaj jih bodo zopet videli in mogoče nekoč spoznali, da človek, ki je drugačen ni slab, lahko je celo zelo dober prijatelj.





INTERJU Z NOVINARJI ODDAJE PREVERJENO



V ponedeljek, dne 25.11. 2013, je Maribor obiskala ekipa oddaje Preverjeno na POP TV.
Glavna tema oddaje je fascinirala novinarja Adija Omeroviča in sicer raznolikost med Romi v Mariboru.
Tukaj živijo na grobo razdeljene dve skupine Romov in sicer romsko in albansko govoreči Romi, ki se v marsičem razlikujejo med seboj. Tako se nekateri Romi sami opredeljujejo za Albance, nekatere pa izloči že samo prebivalstvo Maribora, tako Romi kot Slovenci, češ da oni niso ne Romi ne Slovenci, saj ne znajo govoriti romskega jezika, slovenski jezik pa ni njihov materni jezik.
Zanimivo pa je to, da se med sabo ne družijo kaj dosti, v primerih rojstev, porok, smrti, praznikov, pa vseeno stopijo skupaj kot prava romska skupnost, brez jezikovnih in drugih preprek.
Romski otroci im mladina v Mariboru danes govorijo večinoma albanski jezik, ki so ga prevzeli od staršev, zelo malo pa je tistih, ki govorijo romskega in prav bi bilo, da bi vsi ostali, tudi zainteresirano večinsko prebivalstvo imelo možnost, da se tega jezika nauči, saj je romski jezik aktualen po vsem svetu, kjer živijo Romi.

Predsednik društva Romano Anglunipe-Bodočnost Maribor meni, da se bodo tudi Romi v našem kraju enkrat združili, vendar je do takrat še dolga pot.